
- Poradniki
-
by Zespół GreenMedicalCBD
Być może zainwestowałeś swoje pieniądze w najwyższej jakości nasiona konopi, wysokiej klasy oświetlenie ledowe oraz w pomieszczenie do uprawy. Pamiętaj, że wszystkie twoje wysiłki mogą spełznąć na niczym, jeśli twoje rośliny zostaną zdziesiątkowane przez szkodniki lub choroby. Wielu hodowców nie potrafi prawidłowo identyfikować organizmów, które zagrażają uprawom oraz nie zna skutecznych sposobów na ich eliminację. Dlatego też, warto zapoznać się z naszym szczegółowym przewodnikiem, zawierającym wszystkie istotne informacje.
Identyfikacja najczęściej występujących szkodników w roślinach konopi
Jeśli uda ci się zawczasu wyeliminować szkodniki z twojej uprawy, twoje rośliny będą bezpieczne. Jeśli jednak, szkodnikom uda się zadomowić w twoim pokoju do uprawy, należy jak najszybciej interweniować. Poniżej omawiamy najczęściej występujące w konopiach szkodniki oraz sposoby ich eliminacji.
Warto wspomnieć, że wielu hodowców wewnętrznych (i hodowców szklarniowych) rutynowo stosuje dodatkowe oświetlenie UVB w swoich uprawach. Emitowane promieniowanie UVB często ma pozytywny wpływ na redukcję (być może nawet eliminację) szkodników, zanim zdążą się zadomowić i jest dobrym narzędziem do ich zwalczania.
Pamiętaj, że po usunięciu zaatakowanej/uszkodzonej części rośliny należy koniecznie wynieść wszystkie dotknięte chorobą elementy poza obszar uprawy. Również, sadzonki konopi/klony otrzymane od przyjaciół są kolejnym częstym źródłem przypadkowych infekcji roślin. Kolejnym sposobem na nieumyślne wprowadzenie szkodników do pokoju uprawy jest wystawienie roślin z uprawy domowej na zewnątrz poza pomieszczenie uprawne.
Mszyce na roślinach konopi:

Mszyce mogą być poważnym problemem zarówno dla hodowców wewnętrznych, jak i plenerowych. Często znajdują się na spodzie liści i występują w różnych rozmiarach w zależności od wieku i fazy rozwoju.
Preparaty w spreju na bazie mydła mogą być przydatnym sposobem na zmniejszenie aktywności mszyc. Ponadto, warto sięgnąć po drapieżniki, które jędzą mszyce, takie jak biedronki, które można zakupić online. Pozostawienie niekontrolowanej inwazji mszyc spowoduje szybką ekspansję populacji, obniżając tym jakość oraz ilość zbiorów.
Pąkle / Owady łuskowe:

Te białe lub czerwone stworzenia wyglądają podobnie do nadmorskich pąkli i przyczepiają się do łodygi, gałęzi i liści rośliny. Nazywane są również łuskami woskowymi. Podobnie jak mszyce, wytwarzają lepki materiał odpadowy znany jako spadź, który pokrywa całą roślinę konopi. Jak powyżej, mydło w sprayu może pomóc je usunąć. Podobnie silny strumień wody, olejek z miodli indyjskiej lub owady drapieżne, takie jak sikanie czy biedronki.
Roztocza na roślinach konopi:

Roztocza stanowią poważne utrapienie, gdy już się zadomowią. Są tak małe, że możesz ich nie zauważyć, nawet przez lupę. Dotknięte chorobą liście skręcają się, opadają, stają się błyszczące, pokryte pęcherzami i niezdrowe. Hodowcy często mylą objawy zainfekowania roztoczem z nieprawidłowym pH, stresem cieplnym lub problemami żywieniowymi, co potęguje trudności.
Można stosować specjalistyczne spraye owadobójcze (znane jako mitycyd, np. „Forbid”, „Avid” czy „IC3”), ale wielu hodowców woli sięgać po naturalne metody. Polecamy np. olejek neem czy spraye z mydłem. Roztocza drapieżne, takie jak neoseiulus, mogą także okazać się bardzo skuteczne. Pomocna może być również ziemia okrzemkowa.
Gąsienice & nicielnice:

Szkodniki te przeżuwają liście rośliny, pozostawiając na niej czarne odchody. Usunięcie ich pozwoli na wyleczenie liści rośliny i wspomoże jej rozwój. Można zakupić spraye przeciw gąsienicom, ale polecamy także organiczne metody walki z oprawcom. W tym przypadku, sprawdzi się ręczne usuwanie szkodników.
Świerszcze:

Świerszcze często ucztują na liściach konopi, ale można je łatwo usunąć ręcznie. Generalnie, świerszcze nie stanowią nadmiernego zagrożenia dla roślin konopi. Jednakże, świerszcze kretowe mogą zakopać się w systemie korzeniowym, przez co będą bardzo uciążliwe. Na szczęście, są one rzadko spotykane. W walce ze szkodnikiem pomocna będzie standardowa siatka na rośliny.
Komary grzybowe:

Komary grzybowe czyli tzw. ziemiórki często wychodzą z ziemi po wykluciu się z jaj. Gleby zawierające kompost z wiórów drzewnych są szczególnie przyczyniają się do pojawienia się tego szkodnika. Niektórzy hodowcy wewnętrzni celowo kupują bezdrzewne preparaty glebowe, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się ziemiórek, które mogą powodować znaczne uszkodzenia systemu korzeniowego, hamując wzrost roślin.
Dodatkowe oświetlenie UVB będzie miało destrukcyjny wpływ na komary – a także na inne szkodniki owadzie. Skuteczne są również rolki lepkiej taśmy muchowej. Ponadto, zastosowanie ziemi okrzemkowej stworzy barierę, która zapobiegnie wydostawaniu się larw z gleby. Wielu hodowców zauważa komary podczas pielęgnacji roślin. Jednakże, ich obecność na niskim poziomie uprawy nie oznacza automatycznej katastrofy dla roślin. Może, jednak osłabić ich zdrowie i tempo wzrostu.
Koniki polne:

Koniki polne z przyjemnością jedzą liście roślin konopi, ale łatwo je usunąć ręcznie. Warstwa siatki wokół twoich roślin z powodzeniem powstrzyma łakome pasikoniki.
Skoczkowate:

Skoczkowate występują w szerokiej gamie kolorystycznej. Ich głównym szkodliwym działaniem jest wysysanie soku z roślin. Proceder ten pozostawia plamy na roślinach, które mogą być białe, brązowe lub żółte. Skoczkowate mają skrzydła, sześć nóg i potrafią skakać. Stanowią szczególny problem przy gorącej, suchej pogodzie, kiedy mają największe zapotrzebowanie na wilgoć.
Dostępne są specjalistyczne spraye owadobójcze, chociaż niewielu hodowców rezygnuje ze spryskiwania pąków chemicznymi środkami, które będą później spożywać. Dlatego też, wielu plantatorów preferuje olejek z miodli indyjskiej lub pożyteczne drapieżniki, takie jak biedronki, koronkowate czy pasożytnicze osy.
Owady minujące:

Owady minujące to w rzeczywistości larwy, które żyją w tkankach liści konopi. Uszkodzenia, które powodują to białe, faliste smugi na liściach. Pasożytnicze osy znane jako diglyphusisaea są dobrym rozwiązaniem, podobnie jak użycie olejku neem lub spinosad.
Wełnowce:

Wełnowce wyglądają jak włochate miniaturowe białe wszy drewniane. Pozostałości ich miodowej rosy mogą przyciągać czarną pleśń i mają zgubny wpływ na zdrowie roślin. Spryskiwanie olejkiem neem, roztworami mydła, a nawet alkoholem może okazać się skutecznym środkiem zaradczym. Przydatne mogą okazać się, także pracowite drapieżniki, żywiące się wełnowcami, np. biedronki.
Fulgorokształtne:

Fulgorokształtne to owady drobnoskrzydłe, które wytwarzają białą wydzielinę, która wygląda jak pleśń. Wysysają sok z roślin i działają negatywnie na ogólny stan zdrowia konopi. Niemowlęta wyglądają jak małe kraby z czerwonymi oczami. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie zwykłych sprayów mydlanych lub owadów drapieżnych.
Roztocz pomidorowy:

Inwazja roztocza pomidorowego może wyglądać jak żółtawa masa pokrywająca gałęzie i powodująca wiotkość liści. Typowym objawem są opadające lub zwijające się liście, co może zostać błędnie zdiagnozowane jako inne problemy roślin. Poszczególne roztocza są prawie niewidoczne gołym okiem. Skutki choroby są najbardziej zauważalne w pobliżu wierzchołków roślin.
W najgorszych przypadkach cała roślina będzie musiała zostać wyrzucona. Przy łagodnej infekcji wystarczy zwykły spray owadobójczy. Są one skuteczne, choć nie polecane przez nas do stosowania na pąkach, które zamierasz konsumować. Jedną z alternatywnych opcji może być zastosowanie roztoczy drapieżnych, takich jak amblysieusanderoni.
Ślimaki:

Ślimaki zjadają oraz uszkadzają liście roślin i muszą zostać natychmiast usunięte. Zazwyczaj, łatwo je zobaczyć i usunąć ręcznie, co oznacza, że szkodniki są łatwe do wytępienia.
Przędziorki:

Przędziorki mogą być prawdziwym utrapieniem. Często infekcja objawia się w postaci małych plamek na spodniej stronie liści. Główną oznaką uszkodzenia są liczne, małe, białe ślady po ugryzieniu, które są widoczne na górnej stronie liścia. W zaawansowanej chorobie widoczna jest biała taśma.
Aby pozbyć się szkodników zwiększ cyrkulację powietrza i pozbaw roztocza niskiej wilgotności/wysokich temperatur, w których lubią się rozmnażać. Przydatne są spraye z mydłem, podobnie jak dedykowane spraye przeciw przędziorkom. Pomocne mogą okazać się, także drapieżniki orz ziemia okrzemkowa. Ale, przede wszystkim obniż temperaturę oraz zwiększ wilgotność. Aby twoje zabiegi były skuteczne należy regularnie je powtarzać, ponieważ musisz pozbywać się na bieżąco nowo wyklutych osobników.
Wciornastki:

Wciornastki to małe, skrzydlate owady o ciemnym kolorze z długimi czułkami, które mogą być naprawdę uciążliwe, jeśli zasiedlą się w twoim pomieszczeniu do uprawy. Istnieją, także wciornastki żółte i złote, a nawet bezbarwne. Podobnie jak w przypadku innych szkodników, przeciwdziałanie pojawieniu jest znacznie łatwiejsze niż ich eliminacja. Mogą uszkadzać liście roślin, obniżając zdrowie, plon i wydajność. Uszkodzenia liści, wywołane przez wciornastki wyglądają, jak jasne plamy.
Najlepsze zabiegi prewencyjno-eliminacyjne to spryskiwanie roślin wodą z mydłem/olejkiem neem, użycie ziemi okrzemkowej oraz regularne kontrole. Naturalni wrogowie wciornastków, również dobrze sobie z nimi radzą. Roztocza drapieżne wydają się być najlepszą opcją, zwłaszcza Orius i Amblyseiuscucumeris.
Mączliki / Biała mucha:

Biała mucha wygląda jak miniaturowa biała ćma, która uwielbia żyć na spodzie liści. Tworzy uszkodzenia i pozostawiają lepki osad, który może przyciągać pleśń. Z zainfekowanej rośliny, po potrząśnięciu gałązek, wylatuje wiele owadów. Spryskiwanie wodą z mydłem i traktowanie roślin olejkiem neem to jedne z metod naprawczych. Także, zastosowanie owadów drapieżnych, takich jak biedronki, jest równie dobrym rozwiązaniem.
Identyfikacja najczęstszych chorób związanych z konopiami
Istnieje wiele chorób związanych z konopiami indyjskimi. Zapewniamy jednak, że jeśli uprawiasz rośliny z nasion (a nie z klonów, które zawsze niosą ze sobą ryzyko chorób) i utrzymujesz pomieszczenie do uprawy w czystości, jest mało prawdopodobne, że będziesz mieć z nimi problem.
Gronowiec szary / pleśń:

Gnicie pąków, spowodowane przez grzyb o nazwie gronowiec szary to okrutna choroba, która może zamienić gotowe pąki w pleśń. Oznakami są umierające liście i gnicie ich nasady. Aby uniknąć gnicia pąków, utrzymuj niską wilgotność w okresie kwitnienia. Dodatkowe światło UVA / UVB może zmniejszyć ryzyko pojawienia się zarodników pleśni. Należy, także pamiętać o prawidłowym przepływie powietrza, usuwaniu nadmiaru liści, natychmiastowym usuwaniu zainfekowanych obszarów roślin i monitorowanie ich stanu zdrowia. W najgorszych przypadkach konieczne może być wcześniejsze zebranie plonów.
Gnicie korzeni:

Brązowe, oślizgłe korzenie (w przeciwieństwie do biało-kremowych zdrowych) są oznaką gnicia. Taki objaw świadczy o tym, że Twoja roślina może umrzeć, ponieważ nie będzie mogła pobierać z podłoża niezbędnego odżywienia. Gnicie korzeni może być spowodowane przez różne patogeny, grzyby, glony lub pasożyty, ale objawy są podobne. Rośliny szczególnie podatne na tą chorobę to takie, które są uprawiane w systemie hydroponicznym.
Zbiorniki z nadmiernie ciepłą wodą nie ułatwiają roślinom zachowania zdrowia, podobnie jak karmienie składnikami odżywczymi z niskim poziomem tlenu oraz niezamierzony dostęp światła do strefy korzenniowej. Wydajność i potencja roślin obniży się, jeśli choroba nie zostanie wyleczona. Pomóc mogą pożyteczne bakterie, a także ochrona przez dostępem światła. Niektórzy hodowcy uważają również, że specjalistyczne antybakteryjne dodatki odżywcze na bazie srebra lub nadtlenku wodoru mogą pomóc w przywróceniu zdrowia korzeni.
Wirus mozaiki tytoniu (TMV):

Odkryty po raz pierwszy w roślinach tytoniu, TMV upośledza rozwój ponad 100 odmian roślin. Powoduje powstanie bladej mozaiki w postaci cętkowanych plam na liściach oraz skręcanie się narośli. Twoje rośliny będą wyglądały na chore i zahamuje się ich rozwój. TMV jest niewyleczalny i często mylony z innymi chorobami roślin konopi, co sprawia, że jest trudny do identyfikacji.
Biała pudrowa pleśń:

Jeśli kiedykolwiek widziałeś białą, sproszkowaną substancję na swoich łodygach/liściach, być może miałeś do czynienia z mączniakiem/białą pleśnią lub po prostu z WPM. Jest to choroba odwracalna i można ją leczyć, jeśli zostanie odpowiednio wcześnie zdiagnozowana. Jeśli nie, twoja roślina umrze. WPM rozwija się przy słabej cyrkulacji powietrza i wysokiej wilgotności. Zabiegi obejmują spryskiwanie 33% roztworem mleka lub rozcieńczonym wodorowęglanem potasu (1 łyżka stołowa na 3,8L wody).
Organiczne metody radzenia sobie z chorobami i szkodnikami w roślinach konopi

Zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Wczesne wykrycie jest zawsze najlepiej rokujące. Dlatego też, warto regularnie monitorować swoje rośliny. Większość hodowców domowych uprawia niewielką liczbę roślin, zatem dokładne kontrole stanu zdrowia nie zajmą dużo czasu. Unikaj pokusy używania klonów/sadzonek, nawet tych, pochodzących z godnego zaufania źródła. To najlepszy sposób na zainfekowanie całej uprawy. Uprawa roślin bezpośrednio z nasion konopi w regularnie czyszczonym pomieszczeniu to dobry sposób na unikanie chorób i szkodników.
Zapobieganie szkodnikom w plenerowych uprawach konopi:
Często szkodniki konopne mają naturalnych wrogów w postaci drapieżników, którzy z łatwością kontrolują inwazję roślin, uprawianych w plenerze. Jeśli tak się nie dzieje, być może warto zadziałać samodzielnie. Kup i wypuść do ogrodu naturalnych drapieżników i poczekaj na rezultaty. W przypadku najtrudniejszych chorób/szkodników konieczne może okazać się spryskanie roślin detergentem z mydłem, który usunie intruza.
Zapobieganie szkodnikom w wewnętrznych uprawach konopi:
Zapobieganie pojawieniu się szkodników na roślinach konopi może być dość trudne, ponieważ z definicji, oprócz naturalnych drapieżników, roślina nie potrafi sama się bronić. Warto, jednak wykorzystać naturalnych wrogów, wprowadzając do uprawy biedronki, owady siatkoskrzydłe czy drapieżne roztocza. Ponadto, zachowaj czujność i bądź proaktywnym podczas pielęgnacji roślin.
Zapobieganie szkodnikom w szklarniowych uprawach konopi:
Szklarnie oferują stabilne środowisko, chroniąc rośliny przed złą pogodą i wydłużając okres wegetacji. Jednakże, potencjalna inwazja szkodników może być trudna do opanowania, zwłaszcza w dużym natężeniu, ponieważ zazwyczaj środowisko uprawne nie dysponuje wystarczającą liczbą owadów drapieżnych, aby mogły poradzić sobie ze szkodnikami. Oczywiście, zawsze możesz wprowadzić więcej naturalnych wrogów do pomieszczenia do uprawy. Doświadczony hodowca szklarniowy zawsze regularnie monitoruje stan swoich roślin przez cały okres uprawy.